شناسایی ضعف گیربکس AT هیوندای سوناتا

شناسایی ضعف گیربکس AT هیوندای سوناتا

شناسایی ضعف گیربکس AT هیوندای سوناتا

هیوندای سوناتا یکی از محصولات سدان کمپانی هیوندای است که از سال 1985 با مدل‌های مختلف و در نسل ‌های متنوع تولید و عرضه شد . این خودرو در حال حاضر دارای هشت نسل است که کامل ‌ترین نسخه آن در سال 2017 به بازار ایران وارد شد . البته خودروهای هیوندای به خاطر داشتن آپشن ‌های مناسب و طراحی هوشمندانه همواره مورد استقبال خیلی از افراد بوده‌ اند و فروش بسیار خوبی هم داشتند .

هیوندای سوناتا نمونه بارز از خودروی موفقی است که به واسطه حضور مستمرش در ایران به خوبی خودش را اثبات کرد . البته نسل پنجم این خودرو پس از عرضه گسترده در بازار ایران ، توانست همواره در لیست خودروهای محبوب و پر فروش قرار بگیرد .

هیوندای سوناتا مجهز به گیربکس اتوماتیک یا همان Automatic transmission است که به اصطلاح آن را گیربکس AT می‌نامند.

و 6 سرعته است که شامل 5 دنده جلو و یک دنده عقب می‌ شود . گیربکس این دسته از خودروها به صورت تیپ ترونیک طراحی شده و علاوه بر تعویض دنده به صورت اتومات ، امکان تعویض دنده به شکل دستی را نیز برای راننده فراهم می‌کند . تعویض منظم روغن گیربکس باعث می‌ شود که گیربکس چندین سال بدون مشکل کار کند .

اگر آب داخل گیربکس سوناتا نفوذ کند ، باعث خرابی خنک کننده و در نتیجه باعث مشکل در گیربکس می شود. زمانی که در گیربکس AT مشکلی رخ دهد ، به علت خرابی خنک کننده حتما بایستی گیربکس خُرد و سپس سرویس های لازم انجام شود .

اجزای مهم گیربکس AT

1) مبدل گشتاور

2) چرخ دنده‌ های گیربکس اتوماتیک

3) کامپیوتر مرکزی (ECU)

4) شیرهای برقی یا سلونوئید

ضعف گیربکس AT این است که اگر آب داخل گیربکس برود ، اورینگ گیربکس شکل و حالت خودش را از دست می دهد و همچنین دچار خردگی می شود و امکان دارد فرار روغن داشته باشد و صفحات لنت جدا می شود و باعث ایجاد گاز هرز و تقه می شود.

مشکل با تعویض روغن و تعویض خنک کننده برطرف نمی شود و حتما باید گیربکس باز شود تا ایرادات برطرف گردد .

مشخصات ظاهری و داخلی

هیوندای سوناتا در زمینه طراحی ظاهری و داخل کابین سنگ تمام گذاشته و بسیاری از افراد از آن راضی هستند . هیوندا برای طراحی خودروهای خود از سبک خاصی پیروی می‌کند که این کار تنها از برندهای خاص و بزرگ بر می‌ آید .

هر چه به مدل‌ های آخر هیوندای سوناتا در سال‌های 2018 تا 2020 میلادی نزدیک می‌شویم، خلاقیت گروه طراحی بیش‌ تر خودش را نشان می‌ دهد .

با ورود به کابین خودرو هم شما با فضایی مدرن و راحت روبه‌رو می‌شوید. برخورداری از کابین راحت و جادار در هیوندای سوناتا، حس اطمینان و آرامش را به افراد منتقل می‌ کند .

از طرف دیگر ارگونومی و کیفیت بسیار خوب صندلی‌ها در این خودرو هم بسیار مورد توجه است. به طور کلی سوناتا خودرویی لوکس و خاص محسوب می‌شود که از داشتن آن احساس پشیمانی نخواهید داشت .

ضعف گیربکس AT

ضعف گیربکس AT

ضعف گیربکس AT

آیا این مطلب برایتان مفید بود ؟

اگر بود ! به ما امتیاز دهید.

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز ها : 0

لطف میکنید رضایت خود را با امتیاز بیان کنید.

ارسال دیدگاه